Pytania i odpowiedzi

1.      Czy uznajecie kapłaństwo kobiet?

Wierzymy w powszechne kapłaństwo ludzi narodzonych na nowo, zgodnie z I P 2, 9: „Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości” Wierzymy też, że każdy wierzący ma jakieś powołanie od Boga i osiąga pełnię życia duchowego jedynie wtedy, gdy wykonuje to,  co mu Bóg zlecił. Uważamy, że kobiety nie mogą nauczać i być przywódcami w Kościele zgodnie  z II Tym. 2,12: „Nie pozwalam zaś kobiecie nauczać ani wynosić się nad męża…” oraz II Tym. 3, 2 „Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony…”.

 

  1. Czy wierzycie w rzeczywistą obecność Chrystusa podczas Wieczerzy Pańskiej?

Jeśli chodzi o Wieczerzę Pańską (komunię), to mamy inne poglądy niż Kościół Rzymskokatolicki. Dla nas komunia jest pamiątką śmierci Jezusa i możliwością podziękowania Bogu za spotkanie z Jezusem, który jest dla nas chlebem na każdy dzień. Uczestnicząc w komunii wyrażamy naszą wiarę w jedną, niepowtarzalną ofiarę Syna Bożego, zgodnie z Hebr. 10, 14: „Albowiem jedną ofiarą uczynił na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni” oraz Hebr. 9, 25-28: „I nie dlatego, żeby wielekroć ofiarować samego siebie, podobnie jak arcykapłan wchodzi do świątyni co roku z cudzą krwią, gdyż w takim razie musiałby cierpieć wiele razy od początku świata; ale obecnie objawił się On jeden raz u schyłku wieków dla zgładzenia grzechu przez ofiarowanie samego siebie. A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd,  tak i Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu, drugi raz ukaże się nie z powodu grzechu, lecz ku zbawieniu tym, którzy go oczekują”.

Innymi słowami, nasza wiara nie skupia się na transsubstansacji, lecz na historycznej ofierze Jezusa złożonej na Golgocie. Wierzymy, że moc komunii wynika głównie z życia w posłuszeństwie Słowu Bożemu. Zatem komunia jest raczej ukoronowaniem chodzenia w wierze i społeczności z Bogiem niż tzw. sakramentem. W Zborze w Olecku obchodzimy wieczerzę Pańską w każdą niedzielę (i czasem także innego dnia tygodnia).

 

3.      Jak wyglądają wasze nabożeństwa? Są podobne do mszy katolickich, czy bardziej do nabożeństw zielonoświątkowych?

Nasze nabożeństwa nie są ofiarami (mszami), gdyż wierzymy w jedną doskonałą i niepowtarzalną ofiarę Jezusa na Golgocie. Nabożeństwa są różnych typów: nauczające, modlitewne, uwielbiające. Ich przebieg jest podobny jak na nabożeństwach baptystów, czy zielonoświątkowców, tzn. śpiew, modlitwy, nauczanie, składanie świadectw, modlitwy o specjalne potrzeby (np. o uzdrowienie).

 

4.      Ile ksiąg ST uznajecie? 39? Jakiego przekładu Biblii używacie?

Używamy najczęściej przekładu protestanckiego Biblii (ja np. najczęściej korzystam z Biblii Warszawskiej wydanej przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne). Oczywiście korzystamy też z innych przekładów (w tym katolickich, a nawet czytamy Biblię w językach oryginalnych tzn. po hebrajsku i po grecku). Za natchnione uważamy jedynie 39 ksiąg Starego Testamentu i Nowy Testament (razem 66 ksiąg). Polecamy interlinearny przekład Nowego Testamentu według Textus Receptus zamieszczonego np. na stronie www.oblubienica.eu.

5.      Czy uznajecie służbę wojskową? Jeśli chodzi o służbę wojskową, to jest to sprawa indywidualnego przekonania danej osoby. Nie widzimy jednak problemu w odbywaniu takiej służby. Podstawą do takiego myślenia jest apostolski nakaz posłuszeństwa wszelkim władzom, np. Rzym. 13,1: „Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione.”

6.      Czy pastorów obowiązuje celibat?

Naszych pastorów nie obowiązuje celibat. Uważamy, że pastor powinien mieć żonę (tak jak nauczał apostoł Paweł).

7.      Czy macie jakieś zgromadzenia kobiet na wzór klauzurowych (zamkniętych) zakonów katolickich/prawosławnych?Specjalnych społeczności zakonnych nie mamy, gdyż uważamy, że należy żyć z Bogiem wśród ludzi w ich naturalnym środowisku.

8.      Czy wierzycie w Czyściec?

Nie wierzymy w Czyściec, ani w tzw. drugą szansę. Wierzymy, że z Bogiem należy pojednać się podczas tego życia, ufając doskonałej ofierze jego Syna.

 

  1. Czy macie jakąś hierarchię kościelną? Jakiegoś odpowiednika na wzór katolickiego papieża?

Lokalne Kościoły są u nas autonomiczne i bardzo zróżnicowane w metodach postępowania, a nawet w doktrynach. Nie mamy więc swojego „papieża”. Jest natomiast Naczelny Prezbiter, który reprezentuje Kościół na zewnątrz, szczególnie wobec władz państwowych. Jest też Rada Kościoła, no i Synod-czyli zgromadzenie pastorów wszystkich zborów. Synod wybiera Naczelnego Prezbitera. O tych rzeczach można poczytać w Statucie naszego Kościoła.

 

  1. Co myślicie na temat stygmatów? Wymysł ludzki, czy jednak dar od Boga? A może dzieło Szatana?

Przez stygmaty rozumiem pozostałości na ciele po cierpieniu za wiarę w Jezusa, a nie takie rzeczy jak np. u ojca Pio. Uważamy, że takie manifestacje nie są biblijne i mają podłoże okultystyczne (czyli diabelskie)